Atrakcje

w chłopach i okolicy

Nasza Baza nad morzem, to doskonała oferta turystyczna dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Ukształtowanie terenu, malownicze ścieżki dla spacerowiczów, trasy rowerowe, szlaki turystyczne, szeroka czysta plaża i nowo wybudowane molo to tylko niektóre z licznych walorów tej miejscowości. Piękne nadmorskie krajobrazy i urok Chłopów pozwolą Państwu cieszyć się odpoczynkiem nad naszym polskim morzem. W przeciwieństwie do innych ośrodków, które są zwykle zatłoczone, Chłopy nie mają tak wielu turystów, co umożliwia pełen relaks i wypoczynek.
Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno z dziećmi, jak i grupą przyjaciół, czy też romantyczny urlop we dwoje.

chłopy

Chłopy – znane od XVIII wieku jako rybacka osada Borowo, a od 1840 r. jako Chłopy (Bauerhufen) - znana wieś letniskowa. Już wówczas reklamowano je jako popularne kąpielisko morskie. Położone w środkowej części naszego wybrzeża, tuż przy linii brzegowej, 6 km na zachód od najbardziej popularnej, szczególnie wśród młodzieży, wczasowej miejscowości Mielno.
Sama wieś jest niewielka, żyje tu około 200 stałych mieszkańców. Jest jedyną zachowaną wsią rybacką w Polsce. Na całą wieś składa się kilka XIX-wiecznych chałup w konstrukcji szachulcowej, na uwagę jednak zasługuje ich szczytowe usytuowanie w stosunku do drogi wiejskiej. Cała wieś została wpisana do rejestru zabytków ze względu na zachowany układ urbanistyczny.

Dlaczego wakacje warto spędzić właśnie w Chłopach?

Niewątpliwą atrakcją jest przystań rybacka, gdzie warto przyjrzeć się z bliska pracy rybaków morskich. To właśnie tutaj widać wypływające i wpływające kutry, które po połowie są wciągane na brzeg. A na plaży można je dokładnie obejrzeć, dotknąć a za zgodą właściciela nawet zajrzeć do środka. Jest to niewątpliwa atrakcja zarówno dla dzieci jaki i dorosłych. Na odważnych czeka inna wspaniała przygoda. Można wypłynąć z rybakami na połów w morze i obserwować ich przy pracy. Zdjęcia z takiego wypadu zrobiłyby na pewno niesamowite wrażenie na znajomych.

Codziennie istnieje możliwość kupienia świeżej ryby prosto z morza i usmażenie lub grillowania jej potem w domku w naszej bazie. Innym smakowitym przysmakiem są ryby wędzone - duma całej wsi! Zapach unoszący się z pieców, w których ryby się wędzą potrafi przyciągnąć głodnych urlopowiczów nawet z odległych miejscowości.

Przez Chłopy prowadzi kilka szlaków, którymi proponujemy wybrać się na wycieczki. Przy drodze do Mielenka rosną bardzo rzadkie w Polsce drzewa leszczyny tureckiej, które posadzili jeszcze niemieccy osadnicy. Drzewa te mają ponad sto lat i osiągnęły wysokość przeszło 14 m. Pokryte są rzadkimi porostami, czyli organizmami składającymi się z grzybów żyjącymi tylko w bardzo czystym środowisku.

Prawdziwym klejnotem architektury jest eklektyczny pensjonat z początku XX w. znajdujący się obok głównego zejścia na plażę. Obecnie pięknie odnowiony budynek Villi, przed którym w czasie wakacji odbywają się wieczorki taneczne pod gwiazdami. Drugą perełką jest leżący po przeciwnej stronie ośrodek, powstały na bazie starych chałup szachulcowych, które z niezwykłą starannością odrestaurowano.

Na wschodnim skraju wsi, bezpośrednio przy leśnej drodze prowadzącej do Mielenka biegnie 16. południk. Punk ten został oznaczony wielkim głazem. Korzystne położenie geograficzne wykorzystano do promowania wioski. Założono Stowarzyszenie 16-sty Południk, które ma na celu integrację mieszkańców, rozwój wsi, przybliżenie kultury, zwyczajów rybackich i miejscowej kuchni oraz organizuje imprezy zarówno dla mieszkańców jak i przyjeżdżających turystów.

Poszukiwacze skarbów też coś tu dla siebie znajdą. Bursztyn, złoto Bałtyku, kamień pochodzący z żywicy iglastych lasów podzwrotnikowych powstały 40 do 50 mln lat temu. Wielu nadal wierzy w jego uzdrawiające działanie, ponoć leczy choroby skóry i zęby. O walorach jubilerskich nie wspominając. Szukanie bursztynu to zarazem nie lada wyzwanie i masa przyjemności. Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i dokładnie przeczesywać nadmorskie piaski. Najwięcej bursztynu można znaleźć po burzy, lub sztormie, kiedy ich kawałki odrywają się od dna morza, unoszą się ku górze i są wyrzucane na plażę. Szczęśliwcy znaleźli już w naszych okolicach okazy o wadze 430g. Zdjęcie jest w galerii. Życzymy powodzenia!

Spragnionym aktywnego wypoczynku i niespokojnym duchem Turystom polecamy całą moc atrakcji: spacery i sesje jogi na plaży, nordic walking, surfing, windsurfing, kitesurfing, skutery wodne, żeglarstwo, wypoczynek w siodle oraz wiele przepięknych nadmorskich szlaków pieszych i rowerowych. Można skorzystać z pobliskiej wypożyczalni rowerów i quadów.

Niedawno powstałą atrakcją jest park fitness na świeżym powietrzu. Dostępny dla każdego: dzieci, ich rodziców, seniorów i osób niepełnosprawnych . Całkowicie darmowe, niemal bezobsługowe urządzenia służą do ćwiczeń całego ciała, poprawiają krążenie krwi, koordynację i wzmacniają ogólną kondycję.

Szlaki piesze

Do pobliskiego Sarbinowa czy trochę dalej położonych Gąsek lub leżącego w przeciwnym kierunku Mielna można się dostać zarówno plażą, jak i równolegle biegnącą ścieżką leśną. Bardziej wytrwałych zachęcamy do wycieczek pieszych:

 • Małą Pętlą (Mielenko - Chłopy - Sarbinowo) ca 7 km
 • Pętlą Ustronie (Sarbinowo - Gąski - Ustronie Morskie - Sianożęty) ca 12 km
 • Dużą Pętlą Wiatrakową (Sarbinowo - Chłopy - Mielenko - Mielno - Unieście - Łazy)
Przez Chłopy przebiega na czerwono oznakowany Szlak Nadmorski E9. Jest on częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9 obejmującego w Polsce województwa zachodniopomorskie i pomorskie. Jego trasa biegnie m.in na odcinku Pleśna - Gąski - Sarbinowo - Chłopy - Mielno - Unieście - Łazy - Dąbki - Bobolin - Darłowo - Jarosławiec.
W Pleśnej warto zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Jest to niemal 5 km odcinek piaszczystej plaży oddzielonej od lądu szerokim klifem.

Szlaki rowerowe

 • Droga rowerowa Mielno - Koszalin - 14 km
  Nieoznaczone bezpieczne dla rowerzystów połączenie Mielna z Koszalina. Szlak ten biegnie równolegle do drogi krajowej Mielno - Mścice – Koszalin. Ma swój początek przy ul. Lechitów w Mielnie a koniec przy ul. Morskiej w Koszalinie
 • Szlak Pałaców - Rowerowy Szlak Pałaców kolor niebieski - 75 km
  Trasa: Mostowo - Rosnowo - Niedalino - Strzekęcino - Golica – Bardzlino - Białogórzyno - Nosowo - Parsowo - Świemino - Warnino - Wierzchomino - Dobrzyca - Borkowice - Śmiechów - Gąski.
  Szlak prowadzi przez niezwykle interesujące obiekty krajoznawcze: pałace w Strzekęcinie, Nosowie, Parsowie, XIX wieczne elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie, a kończy się na latarni morskiej w Gąskach.
 • Szlak Nadmorski Rowerowy Szlak Nadmorski R-10 - 91,2 km
  Jest to część Międzynarodowego Szlaku Rowerowego Wokół Bałtyku EV10.
  Trasa: Pleśna - Gąski Latarnia - Sarbinowo - Chłopy - Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino - Bukowo Morskie – Dąbki - Żukowo Morskie -Darłowo - Darłówko
  Szlak prowadzi wzdłuż morskiego wybrzeża. Jest trasą o niezwykłych walorach krajoznawczych. Na początku trasy ciekawe wybrzeże klifowe.
 • Mała Pętla - 7 km
  Sarbinowo - Chłopy – Mielenko
 • Pętla Ustronie - 12 km
  Sarbinowo - Gąski - Ustronie Morskie – Sianożęty
 • Duża Pętla Wiatrakowa - 39 km
  Sarbinowo - Chłopy - Mielenko - Mielno - Unieście – Łazy